Русский      English

День народження Мережі
Леонід Черняк

 

 

У людей взагалі спізніла реакція - розуміння звичайне приходить лише до наступного поколінням.
Станіслав Єжи Лец. Незачесані думки

Відомо, що 29 жовтня 1969 р. була розпочата найперша, щоправда, яка не цілком удалася, спроба дистанційного підключення до комп'ютера, що знаходився у дослідницькому центрі Стенфордського університету (SRI), з іншого комп'ютера, що стояв у Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі (UCLA). Віддалені один від одного на відстань 500 кілометрів, SRI і UCLA стали першими вузлами майбутньої мережі ARPANet. З того часу пройшло рівно тридцять років, що дає підставу говорити про ювілей Інтернету як спадкоємця ARPANet.

Випробування першої черги ARPANet зайняли всю осінь 1969 р. Потім до мережі підключили ще два вузли: Каліфорнійський університет Санта-Барбари (UCSB) і Університет штату Юта (UTAH). Саме ці чотири організації розподілили між собою основні функції по створенню компонентів першої в історії Wide Area Network:

Проведення випробувань стало можливо завдяки тому, що до 1 вересня 1969 р. компанія BBN (Bolt, Baranek і Newman) виготовила перші екземпляри пристрою ІMP (Interface Message Processor), що забезпечує зв'язок між комп'ютерами по телефонних каналах.

Хроніка цих днів детально викладена в інтерв'ю з Гвинтом Серфом - його іноді називають "батьком" інтернету - "Як з'явився Інтернет" (How the Internet Came to Be), яке можна знайти за адресою: http://www.internetvalley.com/archives/mirrors/cerf-how-inet.txt

Сучасна назва мережі "Інтернет" була запропонована в 1974 р. тим же Гвинтом Серфом та іншим чудовим ученим - Бобом Каном у статті, присвяченій протоколу TCP (V.G.Cerf, R.E.Kahn, "A protocol for packet network interconnection", IEEE Trans. Comm. Tech., vol. COM-22, V 5, pp. 627-641, May 1974).


Фрагмент робочого журналу
(запис зроблено 29 жовтня 1969 р.)

Визнати 29 жовтня 1969 р. як день народження Мережі можна, але умовно і тільки в тому випадку, якщо дотримуватися вузького визначення інтернету - це глобальна мережа, що з'явилася в результаті еволюції мережі ARPANet та яка використовує комунікаційний протокол TCP/ІP. Сьогодні ми трактуємо термін "інтернет" ширше. У російському сегменті Мережі мені удалося знайти визначення інтернету, узяте з книги "Доступ до інтернет через електронну пошту" ("Doctor Воb's Guide to Offline Internet Access"), 4-й випуск - 1995 р., у перекладі Вадима Федорова: "Internet - сукупність комп'ютерних мереж, яка бурхливо розрослася, що обплутують земну кулю, що зв'язують урядові, військові, освітні і комерційні інститути, а також окремих громадян, із широким вибором комп'ютерних послуг, ресурсів, інформації. Комплекс мережних угод і загальнодоступних інструментів Мережі розроблений з метою створення однієї великої мережі, у якій комп'ютери, з'єднані воєдино, взаємодіють, маючи безліч різних програмних і апаратних платформ".

В останні роки під Інтернетом розуміється, як правило, сама Мережа і весь комплекс функціонуючих у ній додатків, що перетворюють її в нове економічне і соціальне середовище.

Питання термінології в даному випадку аж ніяк не дозвільне: більш широке трактування з неминучістю приводить до визнання того факту, що історія інтернету почалася набагато раніш, а тридцять років тому на базі доступних технічних засобів лише оформилася визначена технічна політика, актуальна для свого часу. Ніщо не вічно, через якийсь час технічна основа інтернету може прийняти зовсім інші форми, але глобальний інформаційний простір тепер уже відноситься до числа таких безумовних даностей, як електрика, телефон та інші досягнення цивілізації.

Ювілей Інтернету викликав помітний інтерес до його походження. Якщо виходити з вузького визначення, то в такому випадку практично усі найбільш значні технологічні рішення прекрасно описані в класичній статті дев'яти вчених, чиї ідеї послужили основою для цих рішень. Її оригінал (Barry M. Leiner, Vinton G. Cerf, David D. Clark, Robert E. Kahn, Leonard Kleinrock, Daniel C. Lynch, Jon Postel, Larry G. Roberts, Stephen Wolff "A Brief History of the Internet") можна знайти на сайті http://www.isoc.org/internet-history Російський переклад "Короткого курсу історії Інтернет" зроблений мною разом з Володимиром Антоновичем Галатенко й опублікований у бюлетені JetІnfo №1, 1997 (http://www.jetinfo.com/1997/14/1/article1.14.1997.html).

Якщо ж розглядати Інтернет як глобальний інформаційний гіперпростір, поява якого стало закономірністю в процесі розвитку цивілізації, то обмежитися технічними питаннями ніяк не можна. Вивчення його історії перетворюється в захоплююче заняття насамперед тому, що вдається простежити наступність відкриттів і винаходів, рух людської думки протягом декількох десятиліть. Дуже важливо, що події громадського життя, технічні і наукові досягнення, часом дуже віддалені і, на перший погляд, малопов"язані, при уважному аналізі складаються в єдиний еволюційний процес. Завдяки йому сьогодні при відносно скромних витратах кожний з нас може користатися всім тим інформаційним багатством, що Інтернет робить доступним.


Документальний ескіз ARPANet, який складається з чотирьох вузлів

Історія Мережі дозволяє зібрати воєдино мозаїчну картину розвитку засобів обчислювальної техніки протягом 60-70 років. Нехай не ображаються патріотично настроєні читачі, але роль СРСР у створенні інтернету дуже своєрідна. іспиту першої атомної бомби, запуски першого й особливо другого (це був дійсно науковий прилад) штучних супутників Землі стали дуже серйозним стимулом до того, щоб уряд США змінив своє відношення до наукових і технічних проблем, а також до фінансування важливих розробок.

На початку 1958 р. за вказівкою Д.Ейзенхауера були створені два урядових органи: Національна аерокосмічна адміністрація NASA (National Aeronautics and Space Administration) і Агентство перспективних досліджень ARPA (Advanced Research Project Agency), якому належить особлива роль в історії Інтернету.

У силу масштабності та більшої матеріалістичності своїх проектів NASA виявилася ближче до тих наукових чи адміністративних утворень, до яких ми звикли. Аналогів ARPA у вітчизняній історії не має, тому нерідкі перекручування в оцінці ролі цього агентства. Наприклад, в одній дуже прогресивній російській телевізійній програмі інтернет назвали "дітищем Пентагона". Так, ARPA існувало на гроші з бюджету МО США, але дуже своєрідним способом. Уявіть собі організацію, що нараховує не більш 150 чоловік, причому половина з них має звання докторів філософії (Ph.D. - щось середнє між нашими кандидатськими і докторським ученими ступенями), а інші - допоміжні службовці. Задача цих обраних полягає в тім, щоб розподілити між університетами і лабораторіями річний бюджет, обчислювальний декількома мільярдами доларів і виділений на роботи, найбільш важливі з погляду національної безпеки.

Насправді дуже важко сказати, що все-таки первинно - чи Інтернет ARPA, хто кого породив? Поза ARPA не могла народитися глобальна мережа такою, як ми її знаємо. Але, можливо, і ARPA не стало б тим, чим воно стало, якби на самому початку, у 1963 р., посаду директора бюро по методах обробки інформації (Information Processing Techniques Office) цього агентства не зайняв Джон Ліклайдер (John Licklider). Саме йому належить одна з ведучих ролей у створенні Мережі. Ліклайдер першим запропонував вкладати кошти в людей, а не в структури, віддаючи переваги фахівцям з університетів, утворити центри концентрації інтелектуального потенціалу. Як такі центри він обрав близький йому Массачусетський технологічний інститут (MІT), де розроблялися системи з поділом часу й інтерактивної графіки, і університет Карнегі - Меллона (CMU) - там в основному розроблялися мультипроцесорні системи. Придумана Ліклайдером схема на рідкість відповідала природі роботи вчених і дозволила залучити до діяльності агентства кращі академічні розуми.

Слід зазначити, що значний вплив на створення глобальної мережі зробили і роботи, зроблені в корпорації RAND. RAND - це аналітична широкопрофільна компанія, створена після Другої світової війни (до речі сказати, назва RAND походить від відомої абревіатури R&D, тобто "дослідження і розробки").

Якщо починати історію Інтернету не з 1969 р., а раніш, то її можна розділити на кілька етапів.

1945-1960. Теоретичні роботи з інтерактивної взаємодії людини з машиною, поява перших інтерактивних пристроїв і обчислювальних машин, на яких реалізований режим поділу часу.

1961-1970. Розробка технічних принципів комутації пакетів, запровадження в дію ARPANet.

1971-1980. Число вузлів ARPANet зросло до декількох десятків, прокладені спеціальні кабельні лінії, що з'єднують деякі вузли, починає функціонувати електронна пошта, про результати робіт учені доповідають на міжнародних наукових конференціях.

1981-1990. Прийнято протокол TCP/IP, Міністерство оборони вирішує побудувати власну мережу на основі ARPANet, відбувається поділ на ARPANet і MILNet, уводиться система доменних імен Domain Name System (DNS), число хостів доходить до 100 000.

1991-1999. Новітня історія.

Безумовно, краща хронологія належить "проповіднику" Інтернету Робертові Закону (Robert H'obbes' Zakon). Остання версія Hobbes' Internet Timeline v. 4.2 датована 15 серпня 1999 р., її можна знайти за адресою www.isoc.org/zakon/Internet/History/HIT.html. У ній також подані кількісні показники, що характеризують сьогоднішній стан Інтернету.

У наступних статтях ми спробуємо розповісти не стільки про технічну історію Мережі, скільки про дивно цікавих людей, що створили неї.

Історичні карти взяті із сайтiв http://www.tcm.org/html/history та www.geog.ucl.ac.uk/casa/martin/atlas/geographic.html.


Переклад з російської Малашок Т.І.
Матеріали опубліковані з дозволу редакції сайту "Виртуальный компьютерный музей"
Хронологія розвитку обчислювальної техніки в Україні