Русский      English

Ванневар Буш - цар науки
Леонід Черняк

 

 

Щоб зрозуміти світ Білла Гейтса і Білла Клінтона, спробуйте спочатку зрозуміти Ванневара Буша.
Майкл Шеррі, американський історик технологій

Становлення нових технологій вимагає інвестицій, причому на початкових етапах, як правило, неможливо визначити строк окупності. Така ситуація склалася у перше десятиліття розвитку Інтернету, тому не варто дивуватися, що роботи з його створення носили чисто дослідницький характер. Мережа могла розвиватися винятково на бюджетні гроші, джерелом яких стало Міністерство оборони США. Через роки результат настільки перевершив вихідні вимоги цього відомства, що, цілком імовірно, другого приклада використання подвійних технологій, порівнянного по значимості зі створенням Інтернету, не буде ніколи.

Виникає природне запитання: як же могло трапитися, що засоби, виділені на прикладні військові розробки, обернулися благом для всього освіченого людства? Запідозрити Пентагон в альтруїзмі складно, і інтуїтивно зрозуміло, що є якась інша причина.

На щастя, в історії науки зустрічаються яскраві і нестандартно мислячі особистості, що володіють не тільки даром наукового передбачення, але і могутньою здатністю до того, що тепер називають науковим адмініструванням. За те, що в процесі рішення прикладних оборонних задач удалося створити фундамент для Інтернету, ми повинні бути вдячні видатному вченому і адміністратору Ванневару Бушу (1890-1974). Саме йому належать основні ідеї керування розробками подвійного призначення, що згодом дозволили знайти організаційні форми і джерела фінансування глобальних мережних проектів.

В Буші дивним образом і надзвичайно органічно сполучалися три мало сумісних якості: він був великим вченим академічної користі і викладачем, володів універсальним інженерним баченням і при цьому був ще вмілим керівником. Усі, хто знайомиться з його біографією, не перестають дивуватися широті захоплень. Уражає, наприклад, такий факт: уже вийшовши на пенсію, він до останніх років свого життя займався виготовленням у своїй домашній майстерні унікальних хірургічних інструментів.

Про його наукову діяльність, у тому числі про передбачення гіпертексту, про роботи, зв'язаних зі створенням перших комп'ютерів, відомо досить широко, але із сучасних позицій важко сказати, що виявилося більш важливим у кар'єрі Ванневара Буша - ці дослідницькі роботи чи його активність як організатора науки.

До початку другої світової війни Буш вів викладацьку і наукову роботу, був деканом у Массачусетському технологічному інституті. Його доля, як і доля багатьох сучасників, була змінена війною: у 1940 р. від президента Рузвельта надійшло запрошення ввійти в адміністрацію на посаду радника по науці. Тут за завданням президента США в обстановці повної таємності Буш займався організацією роботи вчених і інженерів, серед яких було чимало емігрантів з Європи, в американському військово-промисловому комплексі. Він став одним з тих, хто за кілька років вивів США з наукової окраїни (у порівнянні з передвоєнною Європою) на передові позиції.

У ході цієї роботи їм була усвідомлена необхідність у використанні високих технологій для нестатків військової індустрії. Тоді ця досить тривіальна як на теперішній час думка мала потребу в доказі. Переборовши опір консервативно настроєних військових, з одного боку, і ліволіберальних погляди європейських учених-емігрантів, з іншої, Буш зумів націлити тих і інших на перетворення науки в засіб досягнення військової переваги.

Сила і вплив Буша виявилися настільки великі, що його називали царем (саме так - tzar) американської науки. Цього неформального звання він був визнаний гідним насамперед за те, що йому удалося організувати Манхеттенський проект. Тому не випадково, що в 1942 р. Буша назвали персоною, від якої залежить, виграє Америка війну чи навпаки, програє. Крім бомби Буш стимулював цілий ряд військових проектів, починаючи від нестандартних і малопрактичних засобів для диверсій і закінчуючи розробкою автомобілів-амфібій.

Про діяльність Ванневара Буша написано чимало, недавно вийшла книга: G. Pascal Zachary. "Vannevar Bush, Engineer of the Amerіcan Century". Але це зовсім інша, не занадто близька до Мережі історія, де основне місце займає тема створення ядерної зброї. Для нас же зараз важливо зовсім інше: до яких висновків прийшов Ванневар Буш, перебуваючи на посаді радника президента Рузвельта по науці і будучи ідеологом цілого ряду військових розробок. Ванневар Буш виклав свої погляди в записці для президента: "Межа науки - нескінченність" (Science: The Endless Frontier), поданої в 1945 р.

Буш першим зрозумів, що в мирний час потрібно принципово інша модель організації наукових досліджень, чим для військових умов. У той момент, коли війна ще тільки наближалася до кінця, він виношував ідею конверсії науки, задумавши похитнути непорушність будинку, побудованого власними руками. Це був досить мужній вчинок: створивши організаційну структуру - назвемо її збройовою, з успіхом використану для створення бомби, він сам же став критикувати її, вважаючи, що вона не завжди оптимальна для розвитку мирної науки, особливо для перспективних наукових досліджень.

Збройова модель насамперед припускає пріоритет визначених цілей і задач, запропонованих вченими чи політиками (Буш називав їх milestones - верстовими стовпами). Головними елементами такої моделі є державне фінансування і планування результатів. Буш визнавав ці якості важливими, але тільки для екстремальних умов, а мирна модель науки повинна відрізнятися від збройової приматом особистості вченого і волі творчості. Не випадково "золоте правило", що забезпечило успіх Кремнієвої долини, звучить так: "Спочатку дій, дозволу запитуй потім", - і воно явно успадковує принципи Буша.

Не варто сперечатися з тим, що великі державні програми, наприклад зв'язані з дослідженням космосу, не можуть використовувати іншу модель, крім збройової, але для цілого ряду випадків, коли не можна заздалегідь розставити верстові стовпи, як було з інтернетом, потрібно альтернативна модель, рушійною силою якої є допитливість, пізнавальний і особистий інтерес учених. Корисний результат таких робіт спочатку не цілком очевидний, але перспективно мисляча держава, як вважав Буш, зобов'язано фінансувати і їх, не вимагаючи негайної віддачі.

В наступні роки життя показало, що збройова модель насправді має істотні обмеження. Треба з жалем визнати, що дуже багато хто з числа тих, хто очолював роботи з інформаційних технологій у нашій країні, перебували в полоні цієї моделі і не бачили іншої. Протягом декількох десятиліть вони не змогли усвідомити, у чому полягає специфіка предмета їхньої діяльності, і в результаті ми маємо те, що маємо. Недавно мені довелося побувати на одній ритуальній зустрічі екс-керівників російських оборонних НДІ, зв'язаних з інформаційними технологіями, де я з жалем переконався в тім, що їхні погляди і переконання не піддані ніяким змінам ні при якому впливі мінливого оточення.

Однак повернемося до Буша. Приведемо кілька висловлень, афористично його погляди, що виражає, на роль особистості вченого.

"Індивідуальність для мене - усі. Я зроблю максимум можливого, щоб зняти будь-які обмеження".

"Дайте людям гроші і волю, і вони повернуться до вас з чимось корисним".

"Сьогодні усі розуміють, що авторами всіх чудових винаходів є яскраві індивідуальності, але при цьому рідко задумуються про те, що для них потрібно створювати відповідні умови".

А от основні тези, що ввійшли в записку "Межа науки - нескінченність":

Трапилося так, що до того моменту, коли меморандум Буша був підготовлений, на зміну великому президенту США Франкліну Рузвельтові прийшов Гаррі Трумен, що не відрізнявся особливими талантами, а потім почалася холодна війна і внутрішньополітична обстановка в країні помітно змінилася. У нових умовах аж до 1957 р. концепція Буша була відкинута і майже забута.

Але коли самозаспокоєність Америки була порушена успіхами радянської космонавтики, на політичному Олімпі виявилися зовсім інші фігури: в апараті президента Дуайта Ейзенхауера тепер були політики нового покоління - Нельсон Рокфеллер і Генрі Кіссінджер. Вони усвідомили значення науки для національної безпеки і при виробленні нової державної політики звернули свої погляди на роботи Буша. істотний вплив на формування обновлених поглядів на роль науки зробили виступи в Конгресі Джона фон Ньюмана. У підсумку 12 лютого 1958 р. було прийнято рішення про створення у віданні Міністерства оборони організації, відповідальної за фундаментальні дослідження. Цією організацією стала ARPA (Advanced Research Projects Agency), зі складу якої в 1960 р. виділилася чисто цивільна організація NASA (National Aeronautics and Space Administration).

Статут ARPA ввібрав у себе основні істини, які проповідував Буш. Створювана організація базувалася на наступних принципах:

На початковому етапі становлення мережних технологій ця модель виявилася цілком адекватній поставленим задачам, і результати не змусили себе чекати.

Але на цьому вплив Ванневара Буша на розвиток американської науки не закінчилося, і ми можемо зараз знайти безліч прикладів визнання його праць. У вересні 1998 р. комітет з науки Конгресу США опублікував меморандум "Розкриваючи наше майбутнє: напрямку нової національної наукової політики" (Unlockіng Our Future Toward a New National Science PoLIcy
www.house.gov/science/science_poLIcy_report.htm).
У ньому визначена на найближче десятиліття роль, що повинна грати держава в розвитку науки. Документом визнається, що основою державної політики стосовно науки залишаються погляди Ванневара Буша, виражені в записці "Межа науки - нескінченність".


Переклад з російської Малашок Т.І.
Матерiали опублiкованi з дозволу редакцiї сайту "Виртуальный компьютерный музей"
Хронологія розвитку обчислювальної техніки в Україні