Русский      English

Жива легенда Інтернету
Леонід Черняк

Визнаю, йдучи на зустріч з живим класиком Інтернету Робертом Калліо (Robert Cailliau), я не міг не випробувати визначеного трепету. Мені було важко уявити, що в Науково-дослідному обчислювальному центрі (НДОЦ) МГУ ім. М.В.Ломоносова я буду пити чай і розмовляти з людиною, безпосереднім образом причетною до появи однієї із самих дивних новинок останнього десятиліття - WWW, чи World Wide Web.


Зліва і праворуч: А.В.Тихонравов, В.В.Воєводин, Р.Каллио

У НДОЦ Роберта Калліо привело бажання залучити університетських фахівців до участі в спільній роботі. Але перш ніж говорити про проект, з яким учений приїхав до Москви, кілька слів про нього самого.

При особистій зустрічі відразу попадаєш під зачарування непередаваного академічного стилю, що відрізняє діячів науки від розпещених суспільною увагою "зірок" ІТ. Роберт Калліо настільки безпосередній і простий у спілкуванні (при цьому неможливо позбутися від думки про те, з ким ти маєш справу), що порівнюєш його з деякими з тих людей, з якими доводиться спілкуватися з обов'язку служби. Повірте, будь-який "президент" компанії, що складається з 50 чоловік, по частині снобізму дасть Робертові величезну фору.

Родовід Роберта Калліо викликає в пам'яті "Легенду про Тіля Уленшпігеля" і сказання про морських і лісових гезів. Його предки з початку XVІІ століття, з часів війни з Іспанією жили у фламандській частині Бельгії, рідна мова близька до голландського (для нього існує спеціальна назва Flemіsh).

Після закінчення Гентського університету Роберт пройшов всі основні етапи професійного шляху, типові для нинішніх п'ятдесятилітніх, із властивими кожному часу захопленнями. У його представленні "похмура" мова Си ніколи не зрівняється з піднесено поетичним Алголом 68.

Протягом понад 25 років Р. Калліо працює в Європейському центрі з ядерних досліджень CERN (Швейцарія, http://www.cern.ch/), де основними напрямками його діяльності в різний час були керування експериментальними установками, користувальницький інтерфейс, обробка текстів, застосування комп'ютерів для адміністративного керування. У процесі цієї останньої роботи Роберт прийшов до необхідності використовувати гіпертекст, а далі до WWW залишався один крок. І він був зроблений разом з Тімом Бернерсом-Лі (Tim Berners-Lee).

До WWW кожний з них йшов своїм шляхом, але зоряна година наступила восени 1990 р., коли безпосередній начальник Тіма Майк Сендел (Mіke Sendall) запропонував їм працювати разом. Вже в листопаді вони створили першу програму для WWW, що працювала на комп'ютері NeXT (TBL). Це був навігатор/редактор з реалізованим режимом WYSІWYG і керуванням посиланнями.

Назва загальному дітища - World Wide Web ("Всесвітня павутина") - придумав Тіме, а Робертові належить вибір зеленого кольору в логотипі WWW. Колір далеко не випадковий, але, помітимо, не має ніякого відношення до партії "зелених". Калліо має рідку особливість колірного сприйняття букв, цифр і слів. Накладені один на одного три букви W представляються йому зеленими, це і стало визначальним. Думаю, що тепер побачивши цього логотипа ви згадаєте двох чудових людей - Тіма і Роберта.

Що це було - винахід чи відкриття, сказати важко, важливо, що вони були першими, а далі події стали розвиватися з неймовірною швидкістю, утягуючи у свій вир все нових і нових людей.

У 1995 р. за заслуги по створенню WWW Роберт Калліо і Тім Бернерс-Лі разом з Марком Андріссеном (Marc Andreessen) і Еріком Біна (Eric Bina) були визнані гідними однієї із самих почесних нагород, присуджуваних у галузі обчислювальної техніки - ACM Software Systems Award.

З 1990 р. пройшло всього десять років, небагато навіть по мірках людського життя, але в додатку до Мережі той час здається давньою історією. Невже ж колись не можна було одним натисканням кнопки викликати Internet Explorer чи Netscape Navigator і ввійти в WWW?

Однак повернемося в сучасність. Зараз Роберт займається новим своєрідним проектом. імпульсом до роботи над ним послужила стурбованість керівництва CERN тим, що фундаментальна наука і, зокрема, ядерна фізика як основний предмет діяльності вчених з 20 країн світу, що працюють у CERN, знаходяться поза полючи зору широкої громадськості. І цей, і інші серйозні наукові центри поки живуть своїм замкнутим життям на відміну від таких більш публічних сфер, як, наприклад, космонавтика. У наш час, коли наукомісткі технології проникають у повсякденне життя, основними провідниками нових знань, на жаль, залишаються приватні компанії, а справжні генератори цих знань виявляються поза суспільною увагою. Це деформує відношення людей до фундаментальної науки.

Щоб компенсувати дисбаланс, що створився, у ядерному центрі створене відділення Educatіon & Technology Transfer (ETT), орієнтоване на поширення технологічних знань і освіту. Кінцева мета, поставлена перед ETT полягає в тім, щоб усе чи майже усе, що відбувається в CERN, стало прозорим і доступним широкій аудиторії. У програмі дві складові: освіта (Education) і передача результатів досліджень промисловим компаніям (Technology Transfer).

Кращий інструмент для рішення цієї задачі, безумовно, WWW. Роберт і його однодумці хочуть створити сайт-енциклопедію чи сайт - навчальний посібник, що володіє найцікавішою гіпертекстовою структурою. Причому зрозуміло, що виробити апріорі таку структуру неможливо, так що це буде свого роду портал до фундаментальних знань, постачений механізмом зворотного зв'язку, що дозволить уточнити інтереси відвідувачів. Для аналізу будуть використовуватися соціологічні і статистичні механізми.

З першими результатами діяльності ETT можна ознайомитися вже зараз за адресою www.cern.ch/Public/.

Від НДОЦ МГУ ім. М.В.Ломоносова в обговоренні питань співробітництва з CERN по проекту, запропонованому Робертом Калліо, взяли участь його директор, професор А.В.Тихонравов і заступник директора, доктор фіз.-мат. наук В.В.Воєводін. На їхню думку, досвід, накопичений при створенні освітніх сайтів, дозволить їм успішно співробітничати зі швейцарським науковим центром.

НДОЦ МГУ ім. М.В.Ломоносова.

Переклад з російської Малашок Т.І.
Матеріали опубліковані з дозволу редакції сайту "Виртуальный компьютерный музей"
Хронологія розвитку обчислювальної техніки в Україні